Zapraszamy na VII Festiwal Grzesiuka! 8 maja, Park Sielecki przy ul. Chełmskiej 23 8 maja 2022
Organizatorzy tradycyjnie już przygotowali wiele atrakcji. Będą spektakle, wystawa plenerowa, warsztaty artystyczne, rękodzieło, animacje dla całych rodzin. Wśród publiczności przechadzać się będą szczudlarze i animatorzy. Nie zabraknie także warszawskich potraw. Natomiast wszyscy głodni wiedzy na temat Dzielnicy będą mogli uczestniczyć w spacerze po Sielcach z Haliną Niemiec – historyczką i varsavianistką, mieszkanką Mokotowa, przed którą Sielce nie mają żadnych tajemnic. Z kolei osoby spragnione przygód, które chcą uwikłać się w pewną historię, podążyć śladami ferajny i rozwiązać zagadkę, zapraszamy do udziału w grze miejskiej „Śladami Ferajny 3.0”.
Jednak podczas Festiwalu Grzesiuka kluczową rolę odgrywa muzyka. Na scenie w odbędzie się Konkurs Piosenki z Ulicy, a od godziny 15.30 przewidziane są występy zespołów: Kapiszony, Maciejowa Kapela, Orkiestra Taneczna Bonanza. W bloku koncertowym odbędzie się także warsztat taneczny, aby publiczność mogła nieco podszkolić kroki do warszawskich tang i walczyków. Na zakończenie wystąpi Justyna Jary i Alegancka Kapela. Muzycy otrzymali w tym roku nagrodę „Artysty roku” w plebiscycie Warsaw Tribute.
Przydadzą się wyglancowane, wygodne buty, uśmiech i dobry humor. Niech muzyka złagodzi to co złe.
Program Festiwalu:
- 11:00 otwarcie Festiwalu
- 11:15 „Zagubiona mandolina, czyli rzecz o Staśku Grzesiuku” – spektakl Teatru Baza dla dzieci
- 12:00 -16:00 animacje dla dzieci i rodzin
- 12:00 spacer po Sielcach z Haliną Niemiec | obowiązują zapisy: rezerwacje@teatrbaza.pl
- 12:00 konkurs Piosenki z Ulicy
- 13:30 gra miejska Śladami Ferajny 3.0 | obowiązują zapisy: ola@teatrbaza.pl
- 14:00 „Na marginesie” – spektakl Teatru Baza na podstawie prozy Stanisława Grzesiuka
Koncerty:
- 15:30 Kapiszony
- 16:30 Maciejowa Kapela
- 18:00 warsztat tańca
- 18:30 Orkiestra Taneczna Bonanza
- 20:00 Justyna Jary i Alegancka Kapela
Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, Teatr Baza oraz Partnerstwo dla Mokotowa “Moje Sielce” serdecznie zapraszają!
Szczegóły na: http://festiwalgrzesiuka.pl/,https://www.facebook.com/festiwalgrzesiuka
Mokotów – kalendarium wydarzeń kulturalnych w dniach 11 kwietnia – 17 kwietnia 2022
- lokalizacja: Centrum ŁOWICKA, ul. Łowicka 21
12 kwietnia (wtorek) godz. 12.00 – 15.00 KLUB SENIORA OGRODOWE SPOTKANIA KLUBOWE
Miejsce – ul. J. Kulskiego 5 – ogródki działkowe
zbiórka przed wejściem na działki
wstęp wolny
13 kwietnia (środa) PRZETWARZANIE, CZYLI Z PARKU DO GALERII.
Rozpoczęcie projektu finansowanego z Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy
Grupa zamknięta
Projekt skierowany jest do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „AGIS”, którzy podczas wspólnych spacerów przyrodniczych skorelowanych z porami roku poznają miejskie życie roślin i zwierząt. Spostrzeżenia i zdobytą wiedzę przetworzą podczas warsztatów w prace plastyczne i zbudują makiety parków, które podczas finału w grudniu zostaną pokazane na wystawie w Galerii Centrum. Podczas projektu powstanie również gra memory oparta o prace plastyczne uczestników.
Prowadzący spacery: Stanisław Łubieński, pisarz, przyrodnik, miłośnik ptaków oraz Igor Siedlecki: entomolog. Współtwórcy Akademii Dzikiej Ochoty –https://www.facebook.com/akademiadzikiejochoty
13 kwietnia (środa) godz.18.00 FIOŁY, BZIKI, PASJE Wyspa Wielkanocna – podróż na koniec świata. Spotkanie z Markiem Łasiszem.
wstęp wolny
Trzysta lat temu pierwsi Europejczycy zobaczyli wybrzeże nieznanej wyspy. Zamieszkiwał ją odizolowany od świata lud, który tworzył unikalne dzieła sztuki — ogromne kamienne posągi. Jak powstawały, jak były transportowane? Te i inne pytania zadawali sobie pierwsi odkrywcy oraz całe pokolenia badaczy. Dziś wiemy znacznie więcej o tej zagubionej wśród fal oceanu wyspie. Czy naprawdę ma ona jeszcze przed nami jakieś tajemnice?
Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy, realizując wykłady naukowe i prelekcje podróżnicze. Jest autorem powieści przygodowych “Dom wilka” i “Fenomen” oraz książki “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata”.
- lokalizacja:Dom Kultury KADR, ul. Rzymowskiego 32
14 kwietnia 2022 r. (czwartek), godz. 19.00 FILMOWA PREMIERA MIESIĄCA: Drive My Car
https://www.youtube.com/watch?v=wkKvD5sOLBE
W zaledwie kilka miesięcy od światowej premiery „Drive My Car” stał się już filmowym fenomenem, który podbija świat. Trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, w tym za najlepszy scenariusz, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, niemal pewny Oscar dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz nominacja w głównej kategorii – to tylko kilka z wielu laurów, jakie ten poruszający, misterny dramat zdobył do tej pory.
Film Ryūsuke Hamaguchiego to mistrzowska ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego z tomu „Mężczyźni bez kobiet”. Japoński reżyser zabiera nas w filmową przejażdżkę legendarnym czerwonym Saabem 900 Turbo, podczas której nie ogranicza się do doskonałego przekładu na język kina tajemniczej, uwodzicielskiej aury książek Murakamiego. Hamaguchi rozwija zaczerpniętą z nich historię, tworząc na jej bazie własną opowieść o sekretach, zdradzie, wychodzeniu z życiowych ról, i o mężczyźnie, który kogoś stracił.
Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto (Reika Krishima), telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka – do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji (Masaki Okada). Kōji znał Oto i zna odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona? Jej obecność jest w pięknym, łagodnym, melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki (Tōko Miura), której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez nią auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi.
Hamaguchi z zachwytem przygląda się życiu, w którym ludzkie losy krzyżują się, plączą i prostują, jak boczne drogi, miejskie ulice i estakady autostrad. Choć „Drive My Car” wiezie potężny emocjonalny ładunek, to reżyser trzyma kierownicę tak pewną ręką, że – jak mawia główny bohater – „prawie nie czujemy grawitacji”. Opowiadający z niebywałą lekkością o samotności i traumie, pełen czułości dla swoich kruchych bohaterów, pozwalający im doświadczyć bliskości, którą i my czujemy się obdarowani, Ryūsuke Hamaguchi wyrasta nie tylko na godnego następcę japońskich mistrzów pokroju Ozu, ale i na jednego z najważniejszych artystów światowego kina.
Reżyser: Ryūsuke Hamaguchi
Występują: Hidetoshi Nishijima, Tōko Miura,
Reika Kirishima
Kraj produkcji: Japonia
Rok produkcji: 2021
Język oryginalny: japoński
Gatunek: dramat
Czas: 179 min.
sala: Broadway
wstęp: 15/20 zł, kup bilet online lub w DK Kadr